Skip to main content

23

FEB

16:00

DEF 2023

Mednarodni festival etnografskega filma


Osnovni podatki

23. februar 2023 ob 16:00 do 25. februar 2023 ob 21:00
Slovenska kinoteka
Organizator: Slovensko etnološko društvo
Opis

Napovedujemo mednarodni festival Dnevi etnografskega filma 2023, ki ga organizira Slovensko etnološko društvo v sodelovanju z Inštitutom za slovensko narodopisje ZRC SAZU. V Slovenski kinoteki se bo od 23. do 25. februarja odvrtelo 15 mednarodnih etnografskih filmov. Program je izbrala selekcijska komisija v sestavi: Etami Borjan (Filozofska fakulteta v Zagrebu), Relja Pekić (organizator festivala Angažiranega etnografskega filma Vizantrop iz Beograda), Naško Križnar, Manca Filak in Miha Peče (vsi trije z Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU).

Na spletni strani festivala je objavljen spored in seznam vseh filmov s podrobnejšimi informacijami. Povezava do kataloga:

http://www.def.si/wp-content/uploads/2023/02/DEF_katalog_2023.pdf

Kot je povedala Manca Filak, se je v letošnji beri prijavljenih filmov poznalo, da je pretekla leta zaznamovala pandemija in z njo povezane omejitve, saj je bilo prijavljenih nekoliko manj dolgometražnih projektov. Sicer pa so tematike, s katerimi so se ukvarjali, menda kar verno odslikavale stanje v svetu oziroma v družbi, točno tako, kot se za etnografski film spodobi: migracije, ki so tu že stalnica; delavske pravice, ki se zrcalijo zlasti v filmih z južnoameriških območij; spol; duševno zdravje in skrb zanj; ekologija; precej je bilo tudi filmov o karanteni. Ti so večinoma prikazovali življenje, kot so ga avtorji takrat opazovali skozi okna svojih domov, medtem ko je žirija za končni program izbrala film Hiša svetlobe, delo bangladeškega režiserja, ki pritegne z navznoter obrnjenim pogledom – film je intimen portret vsakdanjega življenja družine v stanovanju v Daki. Režiser Mahmud Hasan Kayesh se bo projekcije v Slovenski kinoteki udeležil v živo.

Še posebej pa je žirijo navdušilo, da se je letos prijavilo več slovenskih filmov kot ponavadi. Izbrali so dva: Nixi pae in filmsko pripoved o Gobi z vrha sveta, ki skozi zgodbo o redki gobi yarsagumba s Himalaje pripoveduje predvsem o težkem vsakdanu tamkajšnjih prebivalcev. Posnel jo je politični antropolog Matjaž Pinter; tudi on bo projekciji prisostvoval v živo.

DEF-a v Ljubljani se bodo v živo udeležili tudi filmski ustvarjalci filmov: Vodne poti, ki predstavlja življenje štirih posadk na različnih ladjah na Nizozemskem, hrvaškega Mush Room for Thought, ki govori o gobarjenju po gozdovih v okolici Zagreba in Slavonskega Broda; legendarna Beate Engelsbrecht, ki se podpisuje pod etnografski film Ohranjanje tradicije in je za svoje filme prejela več nagrad, deluje pa tudi na teoretskem področju etnografskega filma; Božične večerje, ki prikazuje pot polenovke od morja v norveških vodah do krožnika na božični večerji nekje na Portugalskem; vizualni antropolog Peter I. Crawford, ki se tokrat predstavlja s filmom Pilani paulala o življenju na otokih Reef (Salomonovi otoki); televizijskega dokumentarca Pax Avant o transhumanci; etnografskega filma Dober delovni dan, ki prikazuje vsakdan v nizozemskem programu za zdravljenje odvisnikov.

Še več o DEF in programu lahko preberete na strani Slovenske kinoteke:

https://kinoteka.si/preberi-vec/dnevi-etnografskega-filma-2023/

Vljudno vabljeni!

DEF 2023