Diskurzi in prakse vmesnosti v prostoru Alpe-Jadran: Celovec, Ljubljana in Trst (1815–1914)
Vodja projekta na ZRC
Izr. prof. dr. Jurij FikfakSodelavci
Dr. Ingrid Slavec Gradišnik, Doc. dr. Daša Ličen, Dr. Marija Klobčar, Dr. Marjeta Pisk, dr. Katja Mihurko, Raziskovalni center za humanistiko, Univerza v Novi Gorici, dr. Nataša Henig Miščič, Inštitut za novejšo zgodovino , dr. Žarko Lazarevič, Inštitut za novejšo zgodovino , dr. Ivan Smiljanić, Inštitut za novejšo zgodovino , dr. Urška Perenič, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani , Prof. dr. Aleksej Kalc-
ID oznaka
N6-0294 (B)
-
Trajanje projekta
1. april 2023–31. marec 2026 -
Povezava na SICRIS
SICRIS -
Finančni vir
Javna agencija za raziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Avstrijska znanstvena fundacija
Skupni projekt združuje etnologe in zgodovinarje iz Ljubljane, Celovca in Kopra.
Osrednja tema raziskave so koncept in prakse »vmesnosti« v Celovcu, Ljubljani in Trstu med letoma 1815 in 1914. S tem konceptom člani projekta prevprašujejo prevladujočo pripoved o neizogibnem nastanku nacionalnih držav ter preučujejo, kako je vsako mesto razvilo specifične vzorce kulturnih, družbenih in jezikovnih praks, ki presegajo enostavno nacionalno kategorizacijo.
Ta tri mesta so imela različne, a medsebojno povezane zgodovinske okoliščine: Trst je deloval kot svobodno pristanišče, Celovec je bil prometno središče za severna ozemlja, Ljubljana (tedaj del Kranjske) pa je razvila svojo edinstveno urbano kulturo. Čeprav so vsa tri mesta v poznem 19. stoletju občutila pritiske nacionalizacije – kar je po prvi svetovni vojni vodilo do njihove razdelitve med Avstrijo, Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev ter Italijo – je bila njihova notranja dinamika bolj zapletena, kot nakazujejo tradicionalne razlage.
Nastanek nacionalnih držav v teh urbanih središčih ni bil linearen proces, temveč ga je zaznamovala t. i. »nacionalna indiferentnost« – oblika pripadnosti, ki ni bila strogo vezana na nacionalno identiteto. Vmesni položaj vsakega mesta se je odražal v večjezičnih praksah, raznolikih gospodarskih dejavnostih, družbenih organizacijah in družinskih strukturah, na katere so vplivali različni dejavniki, kot so spol, družbeni razred in vera.
Raziskava se osredotoča na tri ključne razsežnosti v vsakem mestu: 1) sodobne etnografske diskurze in njihovo vlogo pri oblikovanju lokalnih identitet; 2) prakse društev in institucij, ki razkrivajo kulturno, družbeno, versko in gospodarsko kompleksnost; 3) osebne pripovedi iz dnevnikov, pisem in avtobiografij prebivalcev mest.
S preučevanjem teh vzporednih, a specifičnih »vmesnih« prostorov projekt oblikuje novo zgodovinsko pripoved o alpsko-jadranskem prostoru, ki presega tradicionalno osredotočenost na nacionalizacijo v srednjeevropskem zgodovinopisju. Tak pristop prispeva k nadaljnjemu razvoju razprav o »nacionalni indiferentnosti« kot ključnem konceptu v zgodovinskih in družboslovnih raziskavah.